שיא הבארוק בפראג

כנסיית סט. ניקולאס, פראג

האדריכלות הבארוקית, ששיאה היא במאה ה-17 וה-18, מוצאת את ביטויה גם בפראג, בכנסיות המרהיבות. אחת הכנסיות המיוחדות היא כנסיית ניקולס הקדוש ברובע מאלה סטרנה, העיר הקטנה, שמתחת למצודת פראג. 

הרובע כולו מחבר בין המצודה לבין העיר העתיקה. התהלוכות הגדולות של המלכים בימי הביניים עברו ברובע, בייחוד על גשר קארל, וגם כיום בחגים מסוימים משחזרים את אותן תהלוכות, כאשר הרוכבים על הסוסים לבושים בגדי אבירים וגם המלך קארל בעצמו רוכב על הסוס ומריע לקהל 🙂  

כדאי מאוד להסתובב בסימטאות הקטנות של הרובע, שם תמצאו כיכרות קטנות, פסלי רחוב, כנסיות קטנות, חנויות קטנות ומעניינות, ופינות חמד. גם קיר ג'ון לנון נמצא ברובע, גם גנים כמו גני ולנשטיין.

כנסיית ניקולאס הקדוש היא הכנסייה הבארוקית החשובה ביותר בפראג ובמרכז אירופה. הכנסייה נבנתה במספר שלבים, כאשר שיא הפיתוח החל בשנת 1702 וזה נמשך עוד עשרות שנים נוספת. במלחמת העולם השניה היא נפגעה קשות ונבנתה מחדש. 

תקרת הכנסיה סט. ניקולאס בפראג, מלה סטרנה

תקרת הכנסיה סט. ניקולאס בפראג, מלה סטרנה

הזרימה של האדריכלות הבארוקית ניכרת כבר בחזית הגלית של הבניין הכולל גם פסלים, כולל זה של ניקולס הקדוש ורבים אחרים וקירות מתפתלים כמו גלי ים היוצרים תחושה מתמדת של תנועה, יוצאת ונכנסת לסירוגין. בחלקה האחורי של הכנסייה מתרומם מגדל פעמונים המתנשא לגובה של 79 מטרים. פנים הבניין מרהיב ביופיו ובעיטורי הפסלים וציורי הקיר והתקרה, שאין שני להם בפראג ומזכירים גם את כנסיות רומא.

ציורי התקרה שמכתירים את מרכז הכנסיה מתארים את השמים הנפתחים ובהם מתוארים ישו ואלוהים האב והערצת המלאכים אליהם. זהו תיאור המשאיר רושם עז על המבקר ומעורר התפעלות. הציורים הדינמים והדרמטיים הללו הם אחד מהשיאים של הביקור בכנסיה.

מדרגות בצידו השמאלי של הטרנספט (נקודת ההצטלבות של זרועות הבנין מתחת לכיפה המרכזית), מאפשרות לעלות למרום הגלריה שממנה משקיפים על חלל הכנסיה כולו.

בכנסיה עוגב יפייפיה, אשר מוצרט ניגן בו. לאחר מותו של מוצרט התקיימה בכנסייה תפילת אשכבה בנוכחות אלפי אנשים שבאו לחלוק כבוד אחרון למלחין הגדול שחי בעיר. 

למיקום הכנסיה במפה לחצו כאן