מוזיאון אלפונז מוכה

פראג עשירה במוזיאונים בינוניים וקטנים שבהם מגלים אוצרות קסומים ומפתיעים. אחד מהמוזיאונים האלה הוא מוזאון המוקדש לצייר ולאמן הגרפיקה הצ'כי הנודע מכולם: אלפונס מוכה. מוכה מוכר בעיקר בזכות פוסטרים שובי לב שיצר כפרסומות להצגות שבהן שיחקה שחקנית התיאטרון הצרפתי הנודעת, שרה ברנרד.

בעיצוב כרזות אלה יצר מוכה את אחד משיאי סגנון האמנות המכונה אר-נובו, סגנון שסחף את עולם העיצוב בסוף המאה ה-19 והשנים הראשונות של המאה ה-20. מוכה נולד במורביה, אולם כוכבו ופרסומו התפרצו דווקא בפריס, אליה נסע לאחר לימודיו בווינה ובמינכן.

מוכה סחף את עולם העיצוב הפריסאי בתנופה וביצירה של סגנון זורם ומלא תשוקה לדמות האישה שמצא בשרה ברנרד, אולי הדיווה הראשונה של עולם הבידור והתיאטרון. הוא קלט את דמותה הנשית והמושכת ועיצב את הכרזות של ההצגות שלה כשהיא מהווה המשך של עולם פרחוני, צומח, מתפתל בעדינות. הוא הצליח לצור הזדהות עם אידיאל היופי של שלהי תקופת השגשוג הכלכלי של סוף המאה ה-19, עידן הפריחה התעשייתית ותגליות מדעיות, רגע לפני מלחמת העולם הראשונה.

לאחר יצירה וקריירה משגשגת בפריס ומשגשגת פחות בארצות הברית החליט לחזור ולעבוד בצ'כוסלובקיה. לאחר שנים בעולמות הפרסום והשיווק של ענף הבידור, רצה לחזור למקורותיו הלאומיים ופתח בציור של סדרת ציורי ענק (גודלם 6 מטרים על 8 מטרים) שתיארו את המיתוסים הקדמונים של העמים הסלאבים. ציורי ענק אלה היו במוקד יצירתו במשך העשורים האחרונים של חייו.

הציורים שמתארים דמיות ואירועים מיתולוגים מהווים עד היום אחד הנכסים התרבותיים החשובים ביותר של צ'כיה.

המוזיאון המיוחד, שנמצא ממש במרכז העיר העתיקה, מוקדש להצגה של שלבי הקריירה המרתקת של מוכה וחושף את דרכי היצירה והחשיבה שלו, שהיא מעוררת התפעלות והתענגות על היופי הנשי ויופי העולם בכללו.

למיקום המוזיאון במפה לחץ כאן