בית הכנסת הספרדי בפראג

כחלק מאתרי הרובע היהודי בפראג, בית הכנסת הספרדי הוא פנינה, ואין ספק שזהו אחד מבתי הכנסת היפים בעולם. זהו בית הכנסת הספרדי, שקיבל את שמו בשל עיצובו הייחודי, שלמרות מיקומו במרכז אירופה, שואב את מאפייניו מאדריכלות מורית-ספרדית.
במהלך סגר הקורונה שופץ בית הכנסת ותצוגה חדשה, נגישה ומושכת יותר, החליפה את התצוגה הוותיקה, שנוצרה לפני כעשרים שנה. כיום ניתן לראות מוצגים שלא נראו קודם לכן מעולם ושכנו עד עכשיו במחסנים המוגנים של המוזיאון.
הסיפור המרתק של יהדות צ'כוסלובקיה במאות ה-19 וה-20 מתאר את רגעי הפריחה והשיא של הקהילה – מאמנסיפציה ועד אינטגרציה – שאחריהם באו משברים ורגעי השפל בזמן השואה ותחת השלטון הקומוניסטי.
עיצובו המפואר של בית הכנסת, החזית המרשימה והכיפה הגבוהה והמעוטרת מעוררי השראה. כל אלה עוטפים את המבקר ומאפשרים התרשמות מההישגים התרבותיים והכלכליים של הקהילה המפותחת, ממנה יצאו בנים כמו הסופר החשוב פרנץ קפקא, מקס ברוד ואחרים. סיפורם של יהודים אלה והתרבות החומרית והרוחנית שהשאירו מאחוריהם מוצג בבירור בארונות התצוגה ובעמדות המולטימדיה הפזורות בחלל.
החידוש המשמעותי הוא השילוב של אמצעי המחשה אודיו-ויזואלים, תיעוד ודוקומנטציה של הקהילה ואנשיה שעיצבו את החיים ברובע היהודי ובעיר בכלל. הביקור מהווה מידע חשוב ומעניין המשלים את סיפורה של יהדות פראג.